NZ Morris Minor Federation Inc
NEW ZEALAND MORRIS MINOR FEDERATION INC

 

 

 

 

NEW ZEALAND MORRIS MINOR

FEDERATION INCORPORATED


  

 

 

BEST OF SHOW ( BASIS TROPHY CUP)

Convention Year
Recipient
Club
Model
1992
Graeme WalkerTauranga1961 2 Dr
1993
Stuart DanksAMMECWellside
1994
Craig & Julie BagleyWellington?
1995
Colleen Lally Rotorua1953 Convertible
1996
Colleen Lally Rotorua1953 Convertible
1997
John Rowling Wellington/Nelson1972 Traveller
1998
No Convention - 50 Years Celebration  
1999
No Convention   
2000
Colleen LallyRotorua1953 Convertible
2001
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2002
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2003
Ally StephensGisborne1956 4 Dr
2004
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2005
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2006
Ally StephensGisborne1956 4 Dr
2007
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2008
Dale & Leanne GreavesWemyne Car Club1950 Lowlight
2009
Derek GoddardAuckland1000 4 Dr
2010
Ally StephensGisborne1956 4 Dr
2011
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2012
Craig JoblinCanterbury1954 4 Dr
2013
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2014
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Converible
2015
Ally StephensGisborne1956 4 Dr
2016
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2017
Doreen Attwood Auckland1962 Convertible
2018
No Convention   

 

 

PEOPLES CHOICE ( DON WRIGHT TROPHY)

Convention Year
Recipient
Club
Model
1991
Vince Aplin WellingtonConvvertible
1992
Vince AplinWellingtonConvertible
1993
Alan & Barbara HoverdWellington1967 Traveller
1994
Alan & Barbara HoverdWellington1967 Traveller
1995
Alan & Barbara HoverdWellington1967 Traveller
1996
John Rowling Nelson/Wellington1972 Traveller
1997
Garry Kerr Otago1954 4 Dr
1998
No Convention   
1999
No Convention   
2000
Iain Smaill Otago1951 Convertible
2001
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2002
Garry & Janet KerrOtago1954 4 Dr
2003
Steve Rogers WellingtonPANDA Car
2004
Jeff & Dorren AttwoodAuckland1962 Convertible
2005
Ray Earnshaw Wellington Tow Truck
2006
Max Fraser OtagoWellside
2007
Tony Hodkiss WellingtonConvertible
2008
Bill & Barbara GriffithsWellingtonConvertible
2009
Pauline Telford Gisborne1000 4 Dr
2010
Garry & Janet KerrOtago1954 2 Dr
2011
Bryan Parker Auckland1956 Flat Deck
2012
Paul Moxsom Auckland1968 Van
2013
Ian Hayden Auckland1951 Lowlight
2014
Max Fraser OtagoSeries 2 Wellside
2015
Keith & Irene LynchAuckland1971 Wellside
2016
John Twaddle AucklandMinor1000000
2017
Jackson French Rotorua1971 Van
2018
No Convention   

 

 

 

BEST STANDARD LOWLIGHT ( TREVOR BURT TROPHY)

LowlightConvention Year
Recipient
Club
Model
2002
Jim Macdonald South CanterburyLowlight
2003
Not Presented   
2004
John Tremaine Southland1949 Lowlight
2005
David Greenslade CanterburyLowlight
2006
Jim Macdonald South CanterburyLowlight
2007
Murray Price ????
2008
Dale & Leanne GreavesWemyne Car Club1950 Lowlight
2009
Not Presented   
2010
Jim MacDonald South Canterbury1951 Lowlight
2011
Phil Clements Auckland1949 Lowlight
2012
Jim MacDonald South Canterbury1951 Lowlight
2013
Not Awarded   
2014
Ian & Linda HaydenAuckland1951 Lowlight
2015
Ian & Linda HaydenAuckland1951 Lowlight
2016
Jim MacdonaldSouth Canterbury1951 Lowlight
2017
Murray Price Rotorua1951 Lowlight
2018
No Convention   

 

 

BEST STANDARD ORIGINAL ( HOROPITO TROPHY)

Convention Year
Recipient
Club
Model
1991
Richard Allison
WellingtonTraveller
1992
Jim Carrick Wanganui1950 Lowlight
1993
Trevor BrockelbankAMMEC1960 4 Dr
1994
Andrea Upchurch Wellington?
1995
Jeff & Doreen AttwoodAMMEC1962 4 Dr
1996
Jeff & Doreen AttwoodAMMEC1962 4 Dr
1997
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
1998
No Convention - 50 Years Celebration  
1999
No Convention   
2000
Carl Seyb Top of the South1961 4 Dr
2001
Class Deleted   
2002
Class Deleted   
2003
Alan Jones Otago1962 Traveller
2004
Murray GreenfieldTop of the South1973 Wellside
2005
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2006
No Entry   
2007
Richard Redmayne Auckland1963 4 Dr
2008
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2009
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2010
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2011
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2012
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2013
Brian Holmwood Central Manawatu?
2014
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2015
Geoff & Nola MayTaranaki1961 4 Dr
2016
Nola May Taranaki1961 4 Dr
2017
Janine Swainson Rotorua1952 4 Dr
2018
No Convention   

 

 

BEST STANDARD RESTORED ( B BROWN TROPHY)

Convention Year
Recipient
Club
Model
1997
Ray Wilson Wellington / Oamaru 
1998
No Convention   
1999
No Convention   
2000
Iain Smaill Otago1951 Convertible
2001
Not Awarded   
2002
Jim McDonald South CanterburyLowlight
2003
Glenis Cooper WellingtonConvertible
2004
John Tremaine Southland1949 Lowlight
2005
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2006
Trevor McKeown South Canterbury?
2007
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2008
Dale & Leanne GreavesWemyne Car Club1950 Lowlight
2009
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2010
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2011
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2012
Craig Joblin Canterbury1954 S2 4 Dr
2013
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2014
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2015
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2016
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2017
Doreen Attwood Auckland1962 Convertible
2018
No Convention   

 

 

BEST STANDARD MAINTAINED ( ALAN COE TROPHY)

Convention Year
Recipient
Club
Model
1997
John Rowling
Wellington/Nelson1971 Wellside
1998
No Convention
  
1999
No Convention
  
2000
Arthur Bates
South Canterbury1966 Traveller
2001
Jeff & Doreen Attwood
Auckland1962 Convertible
2002
John & Lindy Neilson
Gisborne1972 Wellside
2003
Phil Walker
Wellington4 Dr
2004
Alan Markby
Otago1962 4 Dr
2005
Bob Packer
Wellington1962 4 Dr
2006
Trevor & Bev Rodger
Otago4 Dr
2007
Bob Packer
Wellington1963 4 Dr
2008
Bill & Barbara Griffiths
Wellington1962 4 Dr
2009
Bruce Johnstone
Taranaki4 Dr 1000
2010
Bob & Heather Packer
Wellington1963 4 Dr
2011
Bob & Heather Packer
Wellington1963 4 Dr
2012
Allan Jones
Otago1962 Traveller
2013
Bob Packer
Wellington1963 4 Dr
2014
J Marshall
Southland1000 Flat Deck
2015
Bob & Heather Packer
Wellington1963 4 Dr
2016
Allan Jones
Otago1962 Traveller
2017
Ian Hayden
Auckland1951 Low Light
2018
No Convention
  

 

 

BEST MODIFIED LIGHT. ( DANKS TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
1997
Colleen LallyRotorua1953 Convertible
1998
No Convention   
1999
No Convention   
2000
Colleen Lally Rotorua1953 Convertible
2001
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2002
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2003
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2004
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2005
John & Lindy NeilsonGisborne1961 4 Dr
2006
Trevor & Trish CollinsSouth CanterburyWellside
2007
Derek Goddard Auckland1000 4 Dr
2008
Peter Westley Top of the South1954 Convertible
2009
Derek Goddard Auckland?
2010
1st equal - John & Lindy NeilsonGisborne1972 Wellside
 1st equal - Arthur & Faye GreavesSouth Canterbury1959 4 Dr
2011
Derek Goddard Auckland1960 4 Dr
2012
Derek Goddard Auckland1954 4 Dr
2013
Bill Moffit Auckland1959 4 Dr
2014
M & V FraserOtagoS2 Wellside
2015
John Twaddle AucklandMinor 1000000
2016
Max & Val FraserOtagoS2 Wellside
2017
Bill Moffitt Auckland1959 4Dr
2018
No Convention   

 

 

BEST MODIFIED MODERATE. ( HOVERD'S MINOR MODS TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
1991
Alan HoverdWellington 1967 Traveller
1992
Alan HoverdWellington 1967 Traveller
1993
Alan HoverdWellington 1967 Traveller
1994
Colleen LallyRotorua1953 Convertible
1995
Colleen LallyRotorua1953 Convertible
1996
Colleen LallyRotorua1953 Convertible
1997
Gary Kerr Otago 1954 2Dr
1998
No Convention 50 Years Celebration  
1999
No Convention   
2000
Barry BrownTaranaki1958 4 Dr
2001
Terry SmartWellington1961 2 Dr
2002
Terry SmartWellington1961 2 Dr
2003
Bob ParkerWellingtonConvertible
2004
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2005
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2006
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2007
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2008
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2009
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2010
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2011
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2012
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2013
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2014
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2015
Ally Stephens Gisborne1956 4 Dr
2016
Bill Moffitt Auckland1965 Convertible
2017
Ally Stephens Central Manawatu1956 4Dr
2018
No Convention   

 

 

BEST MODIFIED RADICAL. ( WYN MAXWELL TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
1991

Wayne Watchorn

TaurangaTraveller
1992
Dave Stuart TaurangaTraveller
1993
Wyn Maxwell Taranaki?
1994
Carig & Julie BagleyWellington?
1995
Rod & Evey BagleyWellington?
1996
Richard Lancely Wellington1958 2 Dr
1997
Richard Lancely Wellington1958 2 Dr
1998
No Convention   
1999
No Convention   
2000
Raewyn Danks Rotorua1969 Van
2001
Richard Lancely Wellington1958 2 Dr
2002
Graeme & Sandy PhippsCanterbury1965 4 Dr
2003
Craig Prinsep Canterbury1967 Van
2004
Arthur & Faye GreavesSouth Canterbury1962 4 Dr
2005
Richard Lancely Wellington19658 4 Dr
2006
Arthur & Faye GreavesSouth Canterbury1962 4 Dr
2007
Arthur & Faye GreavesSouth Canterbury1962 4 Dr
2008
Garry Kerr Otago1954 2 Dr
2009
Gordon Noakes Gisborne1954 Convertible
2010
1st equal - Garry & Janet KerrOtago1954 2 Dr
 1st equal - Arthur & Faye GreavesSouth Canterbury1962 4 Dr
2011
Bill Moffit Auckland1971 Wellside
2012
Dave McQueen Canterbury1971 Wellside
2013
Kevin Lynch Auckland1971 Wellside
2014
Jackson French Rotorua1000 Van
2015
Keven & Irene LynchAuckland1971 Wellside
2016
Kevin & Irene LynchAuckland1971 Wellisde
2017
Kevin & Irene LynchAuckland1971 Wellside
2018
No Convention   

 

 

BEST UNFINISHED PROJECT. ( SOUTHLAND MMC TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
2004
Brian Reece SouthlandVan
2005
Steve Rogers WellingtonChassis Cab
2006
Joanne Gillespie South Canterbury4 Dr
2007
Brian Parsons Rotorua?
2008
Grant Cody Wemyne Car Calb1963 4 Dr
2009
Richard Cardiff TaranakiSMM
2010
No Entry   
2011
Murray Colquoun AucklandPick up
2012
No Entry   
2013
No Entry   
2014
No Entry  
2015
Steve Rogers WellingtonVan
2016
No Entry   
2017
Gareth Funnell Southland1969 Van
2018
No Convention   

 

 

BEST 2 DOOR HIGHLIGHT SEDAN. ( McDONALD CARRICK TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
2008
Garry Kerr Otago1954 S2 Saloon
2009
Geoffrey Blackbourn Taranaki2 Dr MM
2010
Garry Kerr Canterbury1954S2 Saloon
2011
Maurie Bridge Taranaki1959 2 Dr Saloon
2012
Garry McfarlaneCanterbury1952 MM 2 Dr
2013
Maurie Bridge Taranaki1959 2 Dr Saloon
2014
Steve & Robin RogersWellingtonPANDA
2015
John Twaddle Auckland1961 Minor 1000000
2016
John Twaddle Auckland1961 Minor 1000000
2017
John TwaddleAuckland1961 Minor 1000000
2018
No Convention   

 

 

BEST STANDARD VAN. ( VAN DUSSCHOTEN TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
1991

Joslyn Mouat

Waikato? Van
1992
Wyn Maxwell Taranaki? Van
1993
Raewyn Danks AMMEC1969 Van
1994
Vince & Heather AplinWellington? Van
1995
Raewyn Danks AMMEC1969 Van
1996
Rod & Evey AllenRotorua1957 Van
1997
Raewyn Danks AMMEC1969 Van
1998
No Convention   
1999
No Convention   
2000
Craig Prinsep Canterbury1971 Van
2001
Not Awarded   
2002
Raewyn Danks Rotorua1969 Van
2003
Craig Prinsep Canterbury1971 Van
2004
Duncan McTavish Otago1960 Van
2005
Warren Duggan Rotorua? Van
2006
Fay & Arthur GreavesSouth Canterbury? Van
2007
Athol Reid Canterbury? Van
2008
Murray Coquhoun Auckland1969 Van
2009
Warren Duggan Wanganui/Manawatu? Van
2010
Not Awarded   
2011
Warren Duggan Central Manawatu? Van
2012
Not Awarded   
2013
Paul Moxsom Auckland1968 Van
2014
Paul Moxsom Auckland1968 Van
2015
Frank & Julie BruystenAuckland? Van
2016
Dave Blair Auckland? Van
2017
Jackson French Rotorua1971 Van
2018
No Convention   

 

BEST FLAT DECK. ( B & D MILLS TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
2016
John Marshall Southland1000 Flat Deck
2017
Bruce Mills Central Manawatu1973 Flat Deck
2018
No Convention   

 

BEST CONVERTIBLE. ( CENTRAL MANUWATU MMC TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
Model
2016
Jeff & Doreen AttwoodAuckland1962 Convertible
2017
Valerie Redshaw Wellington1955 Convertible
2018
No Convention   

 

MOST HELPFUL MEMBER. ( CONVENTION TROPHY )

Convention Year
Recipient
Club
1995
Stuart Danks Auckland
1996
Truwen Pennell Tauranga
1997
Phil Hodges Wellington/ Nelson
1998
No Convention  
1999
No Convention  
2000
Bruce Ruthven Otago
2001
Kevin Missen Gisborne
2002
Rod Parker Wellington
2003
Linda Manbess Manawatu/Wanganui
2004
Brian Reece Southland
2005
Ray Earnshaw Wellington
2006
Barry Brown Taranaki
2007
David Coop Auckland
2008
David Coop Auckland
2009
Geoffrey May Taranaki
2010
Allan Bates Otago
2011
Bill Moffit Auckland
2012
Bryan Parker Auckland
2013
Frank Bruysten Auckland
2014
Derek Martin Top of the South
2015
Trevor Burt Canterbury
2016
Jim Macdonald South Canterbury
2017
Joanne Kasper  
2018
No Convention  

 

MORRIS MINORS OWNERS CLUB GOLDERN JUBILEE AWARD

Convention Year
Recipient
Club
2001
John & Lindy NeilsonGisborne
2002
Gilbert Roberts Canterbury
2003
Richard BoyceManuwatu/Wanganui
2004
Merv West Southland
2005
Terry Smart Wellington
2006
Graeme Wallace South Canterbury
2007
Raewyn Danks Rotorua
2008
Monica & Murray GreenfieldWemyne Car Club
2009
Ian Rookes Taranaki
2010
Theo Marlow Otago
2011
Bryan Parker Auckland
2012
Bruce Hall Canterbury
2013
Warren Duggan Central Manuwatu
2014
Gerry Pinny Top of the South
2015
Bill Slater Wellington
2016
Joanne Gillespie South Canterbury
2017
Bryan Parker Auckland
2018
No Convention  

BEST CLUB MOST POINTS

Convention Year
Recipient
1992
Tauranga
1993
AMMEC
1994
Wellington
1995
Wellington
1996
Wellington
1997
Wellington
1998
No Convention
1999
No Convention
2000
Canterbury
2001
Rotorua
2002
Canterbury
2003
Rotorua
2004
Otago
2005
Gisborne
2006
South Canterbury
2007
Gisborne
2008
Wellington
2009
Gisborne
2010
Otago
2011
Auckland
2012
Canterbury
2013
Auckland
2014
Auckland
2015
Auckland
2016
Auckland
2017
Auckland
2018
No Convention

 

 

 
B